Multiflora


Opprinnelse
  • Botaniske roser er alle artene, villrosene som er naturlig forekommende i naturen.
  • De første roser oppstod for mer enn 20 millioner år siden i det sentrale Asia, trolig i Kina. Alle dagens villroser stammer fra disse.
  • Rosa multiflora er hjemmehørende i Kina og Japan. Den regnes for å være den eldste rosen, ca. 200 000 år gammel.
  • Rosa multiflora blir i  Norge kalt småklatrerose.
Blomstring
  • Enkle, hvite blomster.
  • Ikke remonterende.
  • Sterk duft.
 
  • 2007: Ny dette året. Blomstret ikke.
  • 2008: Blomstret ikke.
  • 2009: Blomstret 21. juni.
  • 2010: Blomstret 26. juni.
  • 2011: blomstret 16. juni.
  • 2012:
Vekst og stell
  • Et eksemplar i nedre hage.
  • Herdig til sone H-5.
  • Høyde opp til 3 m.
  • De eldste grenene bør fjernes med noen års mellomrom for å stimulere ny tilvekst.
Annen informasjon
  • Denne arten ble for oss i vesten første gang beskrevet av den svenske botanikeren Carl Peter Thunberg, som oppdaget den i Japan. Han hadde den med i sitt verk Flora Japonica fra 1784.
  • Først langt senere ble den introdusert for dyrking i vesten. Det regnes at den ankom England ca. 1862, og frankrike ca. samtidig. Den ankom USA i 1866.
  • Det var planteskolen til Guillot i Lyon, Frankrike som stod for den største spredningen. I 1875 sendte han frø av multiflora ut til planteskoler over hele Europa og USA.

Carl Peter Thunberg

  • Artsnavnet multiflora viser til det enorme antall blomster planten produserer.
 

 

Startsiden

Copyright © Hagen på Kleiva. All Rights Reserved.