'William's Double Yellow'

(Williams 1828)


Opprinnelse
  • Historiske roser er roser som hører til en gruppe som oppstod før 1867. Det året ble rosen 'La France' foredlet. Den regnes som den første moderne rose.
  • Pimpinellifoliagruppen består av roser som er seleksjoner eller hybrider med utgangspunkt i Rosa pimpinellifolia. Rosa pimpinellifolia blir noen ganger kalt Rosa spinosissima, men dette navnet har mer eller mindre gått ut av bruk. Navnet har rosen etter urten Pimpinell (Sanguisorba minor), en flerårig krydderurt. Grunnen til dette er at rosens blader ligner på urtens.
  • De første sikre kilder for dyrking av Rosa pimpinellifolia er fra 1500-tallet, men den har nok vært i kultur betydelig lenger. Det første hybridiseringsarbeidet med utgangspunkt i Rosa pimpinellifolia tok til i 1793. Da begynte brødrene Brown fra Skottland et betydelig foredlingsarbeid. Pga. dette kalles ofte disse rosene for skotske roser.
  • På 1830-tallet var det rundt 200 sorter i handel over hele Europa, men populariteten avtok når de remonterende rosene gjorde sitt inntog.
  • Arbeidet tok seg imidlertid opp igjen på 1920 og 30-tallet. I de følgende tiår bedrev foredlere som Kordes, Tantau, Shepherd og Petersen et betydelig arbeid.
Blomstring
  • Doble blomster.
  • Fargen er klart gul.
  • Remonterer ikke.
  • Fruktig duft.
 
  • 2007: Ny dette året. Blomstret ikke.
  • 2008: Blomstret 2. juni.
  • 2009: Blomstret 7. juni.
  • 2010: Blomstret 8. juni.
  • 2011: Blomstret 8. juni.
  • 2012:
Vekst og stell
  • Et eksemplar i rosebedet ved plenen.
  • Herdig til sone H-6/7.
  • Blir opp til 1,5 meter høy.
  • De eldste grenene bør fjernes med noen års mellomrom for å stimulere ny tilvekst og slippe lys inn i busken.
Annen informasjon
  • Foredlet av John Williams, Storbritannia, 1828.
 
  • Navnet henviser til foredleren, og blomstens farge og form.
 

 

Startsiden

Copyright © Hagen på Kleiva. All Rights Reserved.