'Memoire'

(Kordes 1992)


Opprinnelse
  • Moderne roser er roser tilhørende grupper som oppstod etter 1867. Det året ble rosen 'La France' foredlet. Den regnes som den første moderne rose.
  • Floribundagruppen består av hybrider med utgangspunkt i krysninger mellom polyantharoser og tehybridroser. Gruppen fikk sitt navn i USA på 1930-tallet etter å ha hatt ulike betegnelser fra begynnelsen. Først på 50-tallet ble navnet også akseptert i Europa.
  • Det tidligste hybridiseringsarbeidet i gruppen stod i hovedsak den danske familien Poulsen for. Den eldste, 'Rødhette' ble introdusert i 1912.
  • Foredlingsarbeidet har vært i en stadig utvikling og pågår fremdeles. Overgangene fra floribundagruppen til tehybridgruppen og moderne buskrosegruppen blir etter hvert mer utydelig.
  • Floribundarosene blir i Norge kalt klaseroser, og er den gruppen roser som er mest dyrket i norske hager.
Blomstring
  • Fylte blomster.
  • Fargen er hvit, et anstrøk av rosa i kaldt klima.
  • I varmere strøk er fargen mot sentrum mer kremgul.
  • Remonterer bra.
  • Sterk og søtlig duft.
 
  • 2006: Ny dette året. Blomstret ved innkjøp.
  • 2007: Blomstret 13. juni.
  • 2008: Blomstret 20. juni.
  • 2009: Blomstret 26. juni.
  • 2010: Blomstret 10. juli.
  • 2011: Blomstret 24. juni.
  • 2012:
Vekst og stell
  • Et eksemplar i det hvite bedet.
  • Herdig til sone H-3.
  • Høyde over 1 meter.
  • Bør klippe de sterkeste grenene ned til ca. 30-60 cm. for en god vekst og blomstring.
  • Svake grener fjernes helt ned til jorden.
Annen informasjon
  • Foredlet hos Wilhelm Kordes Söhne i Tyskland.
  • I 1887 startet gartneren Wilhelm Kordes (1865 - 1935) en planteskole og rosehage i byen Elmshorn i Tyskland. Han spesialiserte seg på dyrking av roser.
  • I 1918 flyttet han hele planteskolen til distriktet Klein Offenseth-Sparrieshoop i Schleswig-Holstein, hvor planteskolen fortsatt holder til.
  • Wilhelms to sønner, Wilhelm (1891 - 1976) og Hermann (1893 - 1963) overtok etter hvert firmaet og gav det navnet Wilhelm Kordes Söhne, navnet firmaet fortsatt har. De har blitt etterfulgt av Reimer Kordes (1922 - 1997) og Wilhelm Kordes (født 1953). Sistnevnte driver i dag fimaet.
  • Wilhelm Kordes Söhne regnes som et av de aller viktigste rosefirmaer i verden, med en enorm produksjon av hageroser og roser til snitt.

Wilhelm Kordes I

 

Startsiden

Copyright © Hagen på Kleiva. All Rights Reserved.