'Graham Thomas'

(Austin 1983)


Opprinnelse
  • Moderne roser er roser tilhørende grupper som oppstod etter 1867. Det året ble rosen 'La France' foredlet. Den regnes som den første moderne rose.
  • Rosene i gruppen moderne buskroser har en veldig kompleks hybridiseringshistorie. Rosene kan vanskelig føres tilbake til en enkelt hybrid, art eller gruppe.
  • Det store foredlingsarbeidet ble startet på 1920-tallet, og med de utallige lanseringene fra Wilhelm Kordes Söhne på 1950 og 1960-tallet skjøt utviklingen virkelig fart. Alle de store europeiske rosefirmaene kommer nå hvert år med mange nye sorter.
Blomstring
  • Koppformede, velfylte blomster.
  • Blomstene er varmt gyldengule, med antydning til brungult mot sentrum. Falmer mot sitrongult med alderen.
  • Remonterer meget bra. Hver blomst varer ikke så lenge, men den produserer hele tiden nye blomster.
  • Sterk og fruktig duft.
 
  • 2003: Blomstret 6. juli. Nyplantet denne sesongen.
  • 2004: Blomstret 21. juni.
  • 2005: Blomstret 29. juni.
  • 2006: Blomstret 30. juni.
  • 2007: Blomstret 20. juni.
  • 2008: Blomstret 14. juni.
  • 2009: Blomstret 24. juni. Flyttet etter første blomstring.
  • 2010: Blomstret 30. juni.
  • 2011: Blomstret 2. juli.
  • 2012:
Vekst og stell
  • Et eksemplar i det gule bedet.
  • Ved rikelig gjødsling vil den produsere stadig større blomster utover i sesongen.
  • Herdig til sone H-3.
  • Høyde mellom 1 og 2 meter.
  • Beskjæres godt for å holde en fin buskform. De eldste grenene kuttes til 20 cm. for å stimulere til ny tilvekst.
Annen informasjon
  • Rosen er foredlet hos David Austin Roses i Shropshire, Storbritannia.
  • Firmaet ble etablert i 1969 av David C.H. Austin (1926 - ). Han var en roseforedler med en visjon om å skape roser som kombinerte de moderne rosenes herdighet, gjenblomstring og store fargeskala med de historiske rosenes duft og karakter.
  • Den første rosen som ble lansert var 'Constance Spry' i 1961, og frem til i dag har firmaet lansert mer enn 200 hybrider.
  • Austin har også skrevet flere betydningsfulle bøker om roser og rosedyrking
  • I dag jobber sønnen David J.C. Austin sammen med sin far i firmaet.

David Austin Sr. og Jr. 

  • Rosen er oppkalt etter Graham Stuart Thomas (1909 - 2003). Han var en britisk gartner, hagedesigner og forfatter.
  • Han ble født i Cambridge og studerte botanikk ved universitetet der. Han jobbet i 30 år som hagerådgiver for National Trust, og ledet arbeidet med å restaurere og gjenoppbygge noen av Storbritannias mest kjente hager.
  • Thomas er kanskje mest kjent for sitt arbeid med å samle gamle historiske roser, og igjen gjøre disse populære som hageplanter.

Graham S. Thomas

 

Startsiden

Copyright © Hagen på Kleiva. All Rights Reserved.